عکس کاور مقاله انواع مدل پیراهن مردانه

با انواع مدل پیراهن مردانه آشنا شویم

پیراهن مردانه شاید یکی از قدیمی ترین و شناخته شده ترین لباس مردانه باشد که استفاده کنندگان وسیعی از تمام رده های سنی و طبقات و شغل های مختلف دارد. زمانی نه چندان دور پیراهن مردانه به عنوان لباس قشر مرفه جامعه شناخته می شد. امروزه بعد از مسیر پر فراز نشیبی که پیراهن مردانه طی کرده است به عنوان لباسی شناخته شده و همه پسند در کمد لباس هر مردی یافت می شود.

به عنوان یک لباس رسمی بی شک پیراهن ها بدون رقیب هستند اما کاربرد آنها به مجالس رسمی و موقعیت های رسمی و روزمره اداری محدود نمی شود. حتی برای یک گردش تابستانه در کنار ساحل یا یک قرار عاشقانه یا یک دورهمی دوستانه می توانید به راحتی پیراهن مناسب خود را بیابید.

تنوع برش و دوخت پیراهن همچنین تنوع یقه و سر آستین پیراهن ها موضوعی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. البته تنوع پیراهن ها به همین محدود نمی شود. پارچه و بافت پارچه پیراهن مردانه طرح پارچه و رنگ نیز تنوعی جذاب و بی نظیر به این گونه لباس پرطرفدار داده است.

بی شک وجود برش های مختلف برای پیراهن مردان یک مزیت غیر قابل انکار است هرکسی با هر فرم شکل بدن میتواند پیراهن مناسب خود را بیابد. هرچند ممکن است این تنوع کمی کار را برای شما سخت کند.

پیراهن مردانه لباسی برای یک جنتلمن

برش کلاسیک:

شناخته شده ترین برش پیراهن مردانه است که به نوعی قدیمی ترین نوع آن نیز به حساب می آید.  این برش پیراهن سنتی ترین مدل پیراهن موجود در بازار است. برش پیراهن های کلاسیک مانند یک جعبه پارچه ای بدن را می پوشانند. آستین ها در ناحیه بازو باز و گشاد هستند و بدن آزادی عمل و حرکتی بالایی دارد. برای کسانی که لاغر اندام هستند استفاده از برش کلاسیک توصیه نمی شود اما کسانی که بدن پر تری دارند به خصوص در ناحیه پهلو و شکم برش کلاسیک میتواند بسیار مناسب باشد. از آنجایی که امروزه استفاده پیراهن بدون کت و شلوار نیز یک پوشش پذیرفته شده اداری محسوب می شود. استفاده از پیراهن برش کلاسیک همچنان بسیار پرطرفدار است هرچند جوانان شاید انتخاب های دیگری را برای پیراهن مناسب خود بیشتر بپسندند.

پیراهن مردانه با برش کلاسیک

برش مدرن:

این برش پیراهن مردانه جایی در میان پیراهن های اسلیم فیت و کلاسیک قرار دارند. آنها مانند برش کلاسیک گشاد و آزاد نیستند ولی از طرفی جذب بدن هم نیستند این برش از زیر بغل به صورت مستقیم تا پایین ادامه می یابد. در بازار ایران این برش به نام برش راسته شناخته می شود. فضای سینه ها به اندازه کافی باز است و برش حلقه آستین نیز ممکن است به اندازه یک پیراهن کلاسیک نباشد ولی همچنان فضای کافی برای حرکت دسن ایجاد میکند. برش پیراهن های راسته آزادی پیراهن های کلاسیک را تا حد زیادی حفظ میکند و ظاهری باریک و اندامی دارد. این برش در قیاس با پیراهن های کلاسیک بیشتر به تنهایی و بدون کت مورد استفاده قرار میگیرد.

پیراهن مردانه با برش مدرن یا راسته

برش اسلیم فیت:

برش اسلیم فیت یا جذب بدون تردید پرطرفدارترین مدل پیراهن در میان جوانان است. این برش ظاهری بسیار متناسب و زیبا به فرد می دهد بسیار مناسب افرادی است که اندامی لاغر یا متناسب دارند. برش حلقه آستین بالاتر از دو مدل قبلی است در نتیجه فضای کمتری برای بازو ها وجود دارد. پیراهن به طور کامل روی سینه ها می نشیند واز زیر بغل به پایین پیراهن به سمت پهلو ها کمی تنگ تر یا هلالی شکل می شود. برای راحت بودن در یک پیراهن اسلیم فیت بایست لاغر باشید یا اندام شما به جهت کمر به سمت باریک تر شدن برود.

پیراهن اسلیم فیت مردانه یا جذب

از برش پیراهن که بگذریم یکی از مهمترین قسمتهای پیراهن که مورد توجه قرار می گیرد یقه آن است. یقه پیراهن مسیر پر فراز و نشیبی را در تاریخ این لباس پرطرفدار طی کرده است. زمانی در گذشته یقه پیراهن ها را آهار میزدند تا حالتی ایستاده و شق و رق داشته باشد. امروزه با استفاده از لایی چسب و قطعات پلاستیکی دیگر نیازی به استفاده از آهار نیست در ادامه تعدادی از مدل های یقه پیراهن مردانه را و موارد استفاده هریک را بررسی خواهیم کرد.

یقه پیراهن در واقع به نوعی صورت فرد را مانند قاب در بر می گیرد. چیزی مانند پایه های یک سردیس پس بسیار اهمیت دارد تا یقه مناسب خود را بیابید.

یقه مستقیم کلاسیک:

طول این یقه کمی بلند است و نوک تیز به سمت پایین ادامه می یابد فاصله دو لبه یقه به نسبت کم است. طول یقه بین 4 تا 5 سانتیمتر می باشد. طول بلند این مدل به نوعی فرد را لاغر تر نشان می دهد پس این مدل یقه بیشتر به کسانی که صورت گرد یا کوتاهی دارند می تواند بسیار مناسب باشد.

این نوع یقه با کراوات های باریک و گره های کوچک و ساده مورد استفاده قرار می گیرد.

یقه کلاسیک

یقه نیمه باز:

طول یقه کمتر از یقه کلاسیک است و فاصله بین دو لبه بیشتر است به راحتی دکمه آخر یقه دیده می شود. این یقه ظاهری کمتر رسمی دارد. این یقه بیشتر به افرادی که صورت باریک و لاغری دارند توصیه می شود. برای استفاده از کراوات های پهن تر با گره های دوبل مناسب است.

یقه نیمه باز

یقه باز و کوتاه:

دراین مدل یقه طول لبه ها کوتاه و فاصله آنها از هم بسیار باز است به طوری که قسمت بیشتری از نوار یقه و دکمه دیده می شود. هنگام استفاده از کراوات بایستی از کراوات های باریک و گره های ساده استفاده شود. از این مدل یقه میتوان بدون کراوات هم استفاده، یا مانند یقه نیمه باز با کراوات های پهن با گره های درشت و دوبل هماهنگ کرد. این نوع یقه بیشتر ظاهری غیر رسمی دارد.

پیراهن مردانه با یقه باز و کوتاه

یقه دکمه دار:

یک یقه غیر رسمی است که میتواند بدون کراوات یا با کراوات مورد استفاده قرار گیرد. طول یقه بلند است حدود 3 تا 4 سانتیمتر و نوک یقه دکمه های کوچکی دارد که نوک یقه را به پیراهن متصل می کند. در این مدل یقه ها کمتر از پلاستیک و نگه دارنده هایی مانند لایی چسب استفاده می شود در نتیجه نرم تر و انعطاف پذیر تر هستند.

جوانان و کسانی که به دنبال پیراهن مردانه با ظاهری کمتر رسمی و اداری هستند بیشتر به دنبال چنین مدل یقه ای هستند. تقریبا با هر فرم صورتی متناسب است.

پیراهن مردانه با یقه دکمه دار

یقه دکمه مخفی:

این مدل یقه مانند ظاهری مانند یقه کلاسیک و استاندارد دارد با این فرق که نوک یقه داری یک دکمه مخفی است. در واقع نوک یقه دوبل است و لبه پایینی با دکمه به پیراهن می چسبد بسیار ظاهر رسمی و شیکی دارد. به دلیل دکمه شکل یقه ثابت است و در صورت استفاده با کراوات گره کراوات ثابت و مرتب می ماند. برای هر فرم صورتی مناسب است و می توان به راحتی برای هر فرم صورتی  یقه دکمه مخفی مناسب پیدا کرد.

پیراهن مردانه با یقه دکمه دار با دکمه مخفی

یقه باشگاهی (The Club Collar):

یقه کلاب می‌تواند به عنوان مد روز در نظر گرفته شود، زیرا ابتدا برای لباس‌های مدرسه طراحی شد. این یقه برای ایجاد یک ظاهر متمایز برای دانش‌آموزان ایجاد شد.

این به افراد این امکان را می‌دهد که همچنان در لباس‌های رسمی متمایز مدرسه خود به نظربیایند. یقه کلاب به عنوان یک سبک چند‌گانه به دلیل طول کوتاه خود شناخته می‌شود در حالی که همچنان ظاهر رسمی را حفظ می‌کند. طول یقه کلاب به نسبت کوتاه و نوک لبه آنها گرد و به صورت نیم دایره است.

پیراهن مردانه با یقه کلاب

یقه پین دار(Eyelet Collar):

یقه چشمی یا یقه پین دار طول و ابعادی شبیه یقه کلاسیک دارد هرچند یک یقه کلاب هم ممکن است یقه چشمی باشد. این مدل مانند یقه های دکمه دار است و نوک یقه ثابت می شود با این تفاوت که برای ثابت شدن نوک یقه پین یا زنجیری دو طرف یقه را به هم متصل می کند ممکن است با کراوات به کار روند یا بدون آن. کسانی که گردن های متوسط و بلند دارند میتوانند از این مدل یقه استفاده کنند هنگام استفاده با کراوات پین یقه پشت کراوات قرار می گیرد.

پیراهن مردانه با یقه پین دار

یقه تب(TAB Collar):

بسیار شبیه یقه پین دار است با این تفاوت که معمولا طول یقه بلند است و به جای پین دو لبه یقه نوار بندی کوچکی دارد که دو طرف یقه را با دکمه به هم متصل می کند. این مدل یقه بایست الزاما با کراوات استفاده شود ضمن آنکه بلند یقه آنرا برای کسانی که طول گردن آنها بلند است و تمایل دارند تا آن را بپوشانند مناسب است.

پیراهن مردانه با یقه تب

یقه نوک بال(The Wingtip Collar):

اگرچه یقه وینگ‌تیپ آخرین نوع یقه‌هاست که ممکن است یه فکر استفاده از آن بیفتد، اما بدون شک از باقی مدل های یقه کم اهمیت تر نیست. به خصوص اگر قرار باشد پیراهن شب یا همان پیراهن تاکسیدو و یک کت و شلوار رسمی مجلسی را بپوشید. این یقه برای استفاده همراه با پاپیون طراحی شده است پس بهتر با پاپیون پوشیده شود تا یک ترکیب کامل و جذاب را شکل دهد. هرچند همه افراد با فرم های مختلف صورت از یقه وینگ تیپ استفاده می کنند اما با صورتهای صاف و کشیده تناسب بیشتری دارد.

پیراهن مردانه با یقه وینگ تیپ یا پاپیونی

یقه نواری(Chinese Collar):

یقه نواری که به نام یقه چینی در دنیایی مد و فشن شناخته میشود نام خود را از یقه پیراهن های سنتی مردم چین گرفته است. این مدل یقه قسمت برگردان یقه حذف شده است و برای بستن کراوات یا پاپیون مناسب نیستند. طول یقه از سطح پیراهن حدود سه سانتیمتر می شود. در بازار مد و فشن در ایران با عنوان یقه دیپلمات هم نامیده می شود. گزینه ای ساده و شیک است که همچنان دوست داران خود را دارد.

پیراهن مردانه با یقه آخوندی، دیپلمات یا چینی

یقه کوبایی(CUBAN COLLAR):

این مدل یقه یک مدل کاملا غیر رسمی و راحت است. مناسب یک پیاده روی عصرانه در کنار ساحل است مدل این یقه ایستاده نیست و در تولید آن از لایی چسب و قطعات پلاستیکی برای ایستاده و شق و رق نگه داشتن یقه استفاده نمی شود. شاید برای یک مهمانی دوستانه یا یک دورهمی ساده در عصر تابستان بسیار انتخاب خوبی باشد اما برای استفاده در یک مجلس رسمی یا محیط کاری بهتر است استفاده نشود. به طور معمول در پیراهن های آستین کوتاه استفاده می شود.

پیراهن یقه کوبایی

 

همانطور که شکل و فرم یقه اهمیت بالای در انتخاب پیراهن دارند فرم و شکل سر آستین نیز تنوع مدلی متفاوتی دارد. بیش از ده ها مدل مختلف در طراحی سر آستین پیراهن مردانه به کار می رود. در ادامه مقاله به تعدادی از پرطرفدار ترین آنها اشاره می کنیم.

شاید به نظر ساده برسد اما فرم و شکل سر آستین پیراهن تاثیر قابل توجهی در ظاهر و شیک جلوه کردن آن دارد از آنجایی که سر آستین پیراهن ها به نسبت باقی قسمت ها بیشتر در معرض آسیب هیت و زودتر خراب می شود. بعضی از پیراهن های با کیفیت دارای سر آستین قابل تعویض هستند.

سر آستین لوله ای(Barrel Cuff):

شکل ساده استوانه ای سر آستین پیراهن مردانه مرسوم ترین و محبوب ترین فرم سر آستین پیراهن است. این مدل نامش را که به انگلیسی به معنای بشکه است از شکل استوانه ای اش گرفته است طول این نوع از سرآستین متفاوت است به طور معمول طولی از 5 تا 7 سانتیمتر دارد وبا یک دکمه یا دو دکمه در طول هم بسته می شود وجود دو دکمه باعث می شود که سر آستین تنگ تر شود.

سر آستین لوله ای یا بشکه ای پیراهن مردانه

سرآستین تک لایه بدون دکمه(Single Cuff):

بسیار شبیه سر آستین لوله ای است با این تفاوت که با دکمه سر آستین بسته می شود. ظاهر رسمی دارد و به طور معمول با کراوات استفاده می شود این سر آستین در دو طرف داری جا دکمه است و خود سر آستین یک لایه است.

سرآستین فرانسوی تک لایه بدون دکمه

سرآستین فرانسوی(French Cuff):

این مدل سر آستین نیز دکمه ندارد و برای بسته شدن نیاز به دکمه سرآستین دارد. نکته مهم آن دولایه بودن سرآستین است یعنی طول سر آستین دو برابر است و روی خودش تا میشود به این ترتیب با دوبل شدن سر آستین ایستایی بهتری داشته و دکمه سر آستین به زیبایی روی آن مستقر می شود.

سرآستین فرانسوی دوبل بدون دکمه

سر آستین قابل تبدیل(Convertible Cuff):

این مدل ترکیبی از سر آستین تک لایه و لوله ای است در واقع مانند سر آستین لوله ای دکمه روی آن دوخته می شود اما در عین حال مادگی برای استفاده از دکمه سر آستین نیز در هر دو طرف سر آستین وجود دارد.

سرآستین قابل تبدیل به دکمه دار و فرانسوی

سرآستین دوبل(Cocktail Cuff):

یک سرآستین شیک و متفاوت است که با دکمه بسته می شود و لبه آن برگشتی و دوبل است دو لبه برگشتی سر آستین با هم فاصله دارند. با کاراکتر فیلم های جیمز باند بین آقایان طرفدار پیدا کرد.

سر آستین کوکتل

مدلهای سر آستین به اینجا ختم نمی شود سر آستین های بلند دو دکمه و سه دکمه یا با برش گرد و مستطیلی هم محبوبیت خود را دارند. همینطور بایست گفت پیراهن مردانه امروز در طرح و رنگ بسیار تنوع بالایی دارد. مدل دکمه و جیب هم در پیراهن مردانه تنوع بی نظیری ایجاد کرده است. کاربردهای وسیع پیراهن به عنوان یکی از پرطرفدار ترین قسمتهای لباس مردانه نیز بسیار زیاد است لباس های اداری مشخصات متفاوتی دارند که می توانید اطلاعات بیشتر در این خصوص را در مقاله “تفاوت پیراهن رسمی با روزمره” جستجو کنید. همچنین اگر مایل به اطلاعات بیشتر در مورد تاریخچه پیراهن مردانه هستید مقاله “تاریخچه پیراهن مردانه” را مطالعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

پیمایش به بالا