تصویر دست زنی که پشت یک پرده پنهان است و یک سوتین در دست دارد

آیا هنگام خواب بایست سوتین پوشید

آیا باید در رختخواب سوتین بپوشید؟

بعد از یک روز کاری طولانی به قت استراحت افراد ترجیحات متفاوتی دارند. برخی با لباس مخصوص برای خواب به رخت خواب می روند برخی با همان لباس روزمره مورد استفاده در خانه. اما استفاده یا عدم استفاده از لباس زیر به هنگاه خواب همیشه موضع بحث در محافل پزشکی و … بوده است. برخی از زنان هنگام آماده شدن برای خواب شبانه، سوتین می پوشند، در حالی که برخی دیگر ترجیح می دهند بدون سوتین به رخت خواب بروند. این یک سلیقه شخصی است، اما آیا از جنبه های دیگری هم اهمیت دارد که به هنگام خواب سوتین بپوشید یا خیر؟ موافقان و مخالفان آن در طول سال ها به طور گسترده در این رابطه بحث کرده اند.

بسیاری از زنان در رختخواب سوتین می پوشند زیرا معتقدند که می تواند اثرات ضد پیری داشته باشد حتی برخی پوشیدن سوتین به هنگام خواب را به خوبی جراحی زیبایی می دانند.

تصویر یک سوتین مشکی روی یک رختخواب نامرتب

در متن پیش رو سعی داریم تا اثرات پوشیدن سوتین در رختخواب را بررسی کنیم و به این ترتیب مزایا تا معایب استفاده از سوتین در هنگام خواب را مورد بررسی قرار دهیم. امیدواریم اطلاعات کافی برای انتخاب این که به هنگام خواب سوتین بپوشید یا خیر را در اختیار شما قرار دهیم.

بسیاری از زنان با پوشیدن سوتین در خواب، در طول شب احساس راحتی بیشتری داشته باشند و برخی معتقدند که انجام این کار باعث حمایت بیشتر از سینه ها برای جلوگیری از افتادگی آنها می شود. افتادگی سینه بخش طبیعی پیری که برای همه زنان و به نوعی مردان اتفاق می افتد، زیرا بافت همبند که آنها را در جای خود نگه می‌دارد، به مرور زمان خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. خود این موضوع که سوتین چه نقشی در افتادگی سینه بازی می کند هم محل مناقشه بسیاری از کارشناسان است برای اطلاع بیشتر در این خصوص می توانید مقاله ” افتادگی سینه و جلوگیری از آن” را مطالعه کنید.

به طور خلاصه بایست گفت، عوامل متعددی می توانند در احتمال افتادگی نقش داشته باشند، مانند افزایش سن، بارداری، شیردهی، سیگار کشیدن و افزایش یا کاهش شدید وزن. این عوامل مختلف اندازه گیری تأثیر مستقیم پوشیدن یا نپوشیدن سوتین در رختخواب را بر افتادگی سینه دشوار کند. از آنجایی که هنگام خواب لازم است به صورت افقی دراز کشید، نیروی زیادی برای پایین آوردن سینه ها در طول شب وجود ندارد، بنابراین بعید به نظر می رسد که پوشیدن سوتین تاثیر موثری بر احتمال افتادگی سینه ها داشته باشد.

از سوی دیگربسیاری از کارشناسان به این نتیجه رسیده اند که پوشیدن سوتین در رختخواب می تواند ضررهای بسیار داشته باشد به طوری که نپوشیدن آن را توصیه می کنند. در ادامه معایب اصلی پوشیدن سوتین را مطرح کرده ایم:

پوشیدن سوتین در رختخواب گردش خون و تخلیه لنفاوی را محدود می کند

سوتین ها معمولاً چسبان هستند همچنین بسیاری از مدلها فنردار هستند و پشتیبانی بیشتری ارایه می کنند. این سوتین ها می توانند گردش خون را با محدود کردن دامنه حرکتی ماهیچه های قفسه سینه، کند ترکنند و از رسیدن جریان خون به اعصاب اطراف بدن جلوگیری کنند. دیگرلباس‌های چسبان مانند سوتین‌های ورزشی نیز می‌توانند همین تاثیر را بر بدن بگذارند و مانع گردش خون مناسب در اطراف سینه‌تان شوند، پس بهتر است هنگام خواب استفاده نشوند.

از بین بردن سموم از سینه‌ها از طریق غدد لنفاوی زیر بغل شما صورت می گیرد. کش‌های دستک سوتین و فنر های محکم و پارچه با بافت محکم که در سوتین های فرم دهنده استفاده می شود، از تخلیه سیستم لنفاوی جلوگیری می‌کنند و مانع از فیلتر شدن سموم از سیستم بدن شما می‌شوند. عدم دفع این سموم  پیامدهای جدی برای سلامتی دارد، التهاب مزمن سینه ها و بیماری های دیگری را می تواند ایجاد کند.

پوشیدن سوتین هنگام خواب می تواند باعث هیپرپیگمانتاسیون شود

فشار و اصطکاک مداوم  روی پوست بدن باعث افزایش تولید ملانوسیت‌ها می شود، که در دراز مدت موجب بروز پیگمانتاسیون می شود. ملانین در لایه‌های بیرونی پوست یافت می‌شوند، افزایش تولید در مناطق خاص می‌تواند منجر به بروز لکه‌های تیره و تنوع رنگ پوست وا نا همواری رنگ پوست شود. پوشیدن سوتین در رختخواب برای مدت طولانی می‌تواند به دلیل فشار و اصطکاک ثابتی که ایجاد می کند احتمال بروز پرپیگمانتاسیون پوست را افزایش می دهد.

نا گفته پیدا است که لباس های تنگ می توانند بر کیفیت خواب شبانه تاثیر بگذارند. سوتین ها نیز طبق همین قاعده می تواند بر چرخه خواب شبانه شما موثر باشند. قزن ها ، بند و کش و دستک سوتین و احتمالا فنر آن در طول شب روی سطح پوست شما ساییده می‌شوند که خود موجب ناراحتی و تحریک هستند. عدم استفاده از سوتین و پوشیدن لباس های گشاد در شب به احتمال زیاد باعث ایجاد خواب راحت و آرام می شود.

در نقطه مقابل می توان مزایایی برای نپوشیدن سوتین در طول خواب برشمرد که در ادامه به تعدادی از مهم ترین آنها اشاره می کنیم.

بهبود تنفس و گردش خون

یکی از فواید اساسی نخوابیدن با سوتین، بهبود کلی تنفس است. اگرچه احتمالاً پوشیدن سوتین بر تنفس شما در حین حرکت و در حالت ایستاده در طول روز تأثیر زیادی ندارد، اما اغلب وقت‌ها هنگام خوابیدن ممکن است برای شما مشکلاتی را ایجاد کند.

وقتی در تخت خوابتان دراز می‌کشید، راه‌های هوایی فوقانی کمی باریک‌تر می‌شوند و این می‌تواند باعث دشواری در ورود هوا به ریه‌های شما شود. پوشیدن سوتین  و به طور کلی هر نوع لباس تنگ ممکن است گردش هوا را در قفسه سینه محدود کرده و باعث کاهش عمق تنفس شما شود. این باعث کاهش دریافت اکسیژن در قیاس با نیاز بدن می‌شود. از طرف دیگر، خواب بدون سوتین می‌تواند به شما کمک کند تا در طول شب به راحتی تنفس کنید و احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

بهداشت عمومی پوست

یکی از مزایای بهداشتی خوابیدن بدون سوتین، بهبود بهداشت است. پوشیدن سوتین در طول شب ممکن است باعث افزایش دمای بدن و تعریق شود، که ممکن است باعث شود خواب ناخوشایندی داشته باشید. همچنین، انباشت عرق زیر سوتین می‌تواند منجر به بوی نامطبوع، آکنه و حتی عفونت‌های قارچی شود. از این رو، خوابیدن بدون سوتین می‌تواند به بهبود وضعیت بهداشت پوست شما کمک کند.

پیشگیری از هایپرپیگمانتاسیون و اسکار

پوشیدن سوتین تنگ در رختخواب می‌تواند به دلیل فشار و اصطکاک، باعث ایجاد هیپرپیگمانتاسیون پوست شود. با نپوشیدن سوتین می‌توانید از این مشکل جلوگیری کنید. این کار به سطح ملانین کمک می‌کند که در تمام قسمت‌های بدن ثابت بماند در تعادل قرار گیرد، بنابراین احتمال ایجاد لکه‌های تیره و رنگ ناهموار در پوست کاهش می‌یابد.

استفاده از سوتین در طول روز می‌تواند به تامین حمایت لازم برای بدن کمک کند، اما در طول شب، پوشیدن آن ممکن است باعث ایجاد فشار زیادی شود که کارایی ندارد و درضمن ممکن است به بدن آسیب برساند. بنابراین، برای خواب بهتر است فشارهای غیر ضروری را کمتر کنید، پیشنهاد ما به شما اینست: بهتر است در طول شب بدون سوتین بخوابید.

اما به هر صورت این یک انتخاب شخصی است اگر پوشیدن سوتین در طول خواب انتخاب شما است و به این ترتیب احساس راحت تری دارید پیشنهاد می کنیم از سوتین هایی بدون فنر و بدون پد استفاده کنید همچنین سوتین هایی که با پارچه هایی با بافت های سفت و محکم تولید می شوند مانند سوتین های فرم دهنده یا کوچک کنند یا حتی بزرگ کنند و جک دار استفاده نکنید. استفاده از سوتین های که کش باریک تر دارند یا از از جنس نخ پنبه تولید شده اند می تواند انتخاب بهتری برای شما باشند. اگر تمایل دارید با انواع مدل سوتین آشنا شوید به شما مقاله “ با انواع مدل سوتین آشنا شوید” را پیشنهاد می کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

پیمایش به بالا