تصویر زنی با عینک آفتابی و کیسه های خرید لباس

خرید به وقت حراج

آیا از حراجی ها خرید کنیم؟ شاید شما هم با این سوال مواجه شده باشید. اینکه چه زمانی یک فروشگاه اقدام به حراج میکند و چه محصولی در آن ارایه می شود موضوعی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

حراج  پایان فصل و گاهی میان فصل پوشاک اینقدر خواهان دارد که نزدیک به یک ماه را به خود اختصاص می دهد. البته کسانی که زودتر خرید می کنند احتمالا می توانند حق انتخاب های بیشتری داشته باشند. ولی آیا واقعا خرید از حراجی ها مقرون به صرفه است؟ آیا واقعا می توان در حراجی ها کالای مناسب را با قیمت مناسب خرید؟

اجازه دهید این گونه پیش رویم، انواع حراج های معمول و مرسوم در بازار پوشاک ایران را نام ببریم و خصوصیات هر یک بیشتر بررسی کنیم.

تصویر یک فروشگاه لباس
  1. حراج به علت جابجایی:

این نوشته ای است که گاهی بر سر در یک مغازه پوشاک، هر شش ماه یک بار نصب می شود. نه قرار بر جابجایی است و نه تغییر دکوراسیون! تنها و تنها فروشنده می خواهد جلب توجه کند و کالای خود را به فروش برساند. مشتریان ثابت هر مرکز خرید و مشتری های محلی یک منطقه معمولا این فروشگاه ها را می شناسند. می دانند که این حرف صحت ندارد و از ورود به آن فروشگاه پرهیز می کنند، اما سایر مشتریان جذب می شوند. این موضوع یک تیغ دو لبه برای یک فروشگاه است. چون با گذاشتن علامت حراج در ابتدا باید به قیمت های پایین پایبند باشند و همچنین در بلند مدت ممکن است مشتریان معمول آن مرکز خرید را از دست بدهند.

ولی این تابلو ممکن است واقعیت داشته باشد، زمانی که عمر یک لباس فروشی به اتمام می رسد، اتفاق جالبی می تواند برای مشتریانی که علاقه مند خرید های ارزان هستند خواهد بود. انبارهایی که خالی می شوند. گاه در این انبارها ممکن است لباس هایی پیدا شوند و به قیمتی عرضه شوند که حتی فکرش را هم نمی کنید. مثل اسباب کشی از یک خانه است، ممکن است چیزهایی که گم کرده اید و همچنین چیزهای ارزشمندی را در ته انبار پیدا کنید، یک فروشگاه هم ممکن است یک پالتو خز زیبا ا یک شلوار جین خوش دوخت با کیفیت را که تک سایز شده است، ته انبار خود بیابد، و خوش بحال کسی که آن پالتو را می خرد. اولین خریداران این فروشگاه ها، خود کارکنان فروشگاه و دوستان و نزدیکان هستند!

  1.  حراج میان فصل:

این یکی از ضعیفترین حراج ها است. منطقی نیست که یک فروشگاه در میان فصل که کالاهای جدید تازه وارد قفسه های فروشگاه شده اند اقدام به حراج کند. تصور کنید در ابتدای ماه مرداد روی تابلوی یک فروشگاه عبارت حراج تاپ و تیشرت ببینید.  فروشگاه احتمالا بیشتر به دنبال اغوا مشتری است و به امید فروش لباس هایی  است که حدس می زند تا انتهای فصل به اتمام نمی رسند. رنگ خاص، طرح خاص، و یا قیمت بالایی که از ابتدا روی آن محصول گذاشته شده است می تواند یکی از دلایل اصلی این گونه حراج ها باشند.

  1. حراج پایان فصل:

فصل زمستان رو به اتمام است، دیگر دلیلی برای خرید یک پالتو وجود ندارد.مشتریها بیشتر به دنبال لباس بهاره تیشرت، بلوز و شومیز مناسب بهار هستند تا یک پلیور یا سویشرت. مگر این که قیمتش مناسب باشد و یا شما قرار باشد که به یک شهر سرد سفر کنید. معمولا اجناسی به فصل حراج می رسند که، مدل یا رنگشان عوام پسند نیست و هرکسی به راحتی آنها را نمی پوشد. مثلا یک پیراهن مردانه را تصور کنید که روی جیبش گلدوزی طرح قلب داشته باشد! پیراهن های مشکی، سرمه ای و سفید خوش فروش ترین رنگ در بین پیراهن ها هستند، معمولا به فصل حراج نمی رسند و حتی اگر برسند کسی آنها را زیر قیمت نمی فروشد، چون می دانند که سال آینده نیزمشتریان آنها را خواهند خرید. در کشورهایی که میزان تورم پایین است و هزینه های انبارداری بالا است بحث حراج پایان فصل بسیار داغ است. اما در کشور ایران با میانگین تورم 25 تا 30 درصدی حتی با وجود پایین نبودن هزینه های انبارداری خیلی از محصولات مانند پالتو و کاپشن و لباس هایی مانند شومیز و بلوز و پیراهن که محدودیت مد و فصل ندارند کمتر در حراج قرار میگیرند.

تصویر دو مانکن فروشگاهی که تیشرتی با نوشته sale بر آن به تن دارند

از سوی دیگر بسیاری لباس های مردانه و زنانه مانند سوتین، شورت زنانه و مردانه و انواع زیرپوش مردانه یا شلوار کتان و شلوار جین از آنجایی که مناسب چهار فصل سال هستند و تغیررات زیادی با مد ندارند نیز خیلی در کیان کالا های حراج دیده نمی شوند. همچنین پیراهن رسمی مردانه و بعضی از مدل های پیراهن های کژوال و پیراهن های کتان نیز کمتر در قفسه های حراج دیده می شوند مگر آنکه تک سایز باشند.

هرچند گاهی مدیر های فروش و مارکتینگ ممکن است در حراج های عمومی مانند حذاج پایان تابستان و پایان سال تخفیف های مختصری هم برای پیراهن و شلوار یا حتی لباس زیر در نظر بگیرند.

مدل های مخصوص امسال! مثلا یک نوشته یا رنگ خاص را تصور کنید که امسال مد شده است. سال آینده دیگر مد نخواهد بود. پس باید امسال به اتمام برسند.

تصویر یک فروشگاه پوشاک

محصولاتی که بیشتر از نیاز تولید شده باشند. به کالایی فکر کنید که کاملا مناسب است، حتی از نظر قیمت، ولی یک فروشگاه بیشتر از یک حجمی نمی تواند از آن را به فروش برساند. اگر در برنامه ریزی ها اشتباهی رخ داده باشد، یا در زمان خرید پارچه برای کاهش قیمت تمام شده، پارچه ی بیشتری خریده شده باشد، محصول بیشتر از کشش بازار تولید خواهد شد و فروشگاه مجبور است که در فصل حراج اضافه ی آن را به فروش برساند. این نوع پوشاک معمولا پر طرفدار ترین لباس ها در فصل حراج هستند و مشتریان در ابتدا دست روی آنها می گذارند.

خرید از حراجی ها را به افراد زیر پیشنهاد می کنم:

  1. کسانی که سایز غیر نرمال دارند، به عنوان مثال خانم های جوانی که سایزشان 34 است.

اگر شما خانمی به دنبال کفش سایز 36 یا 37 است یا سوتین سایز 70 و 75. همچنین آقایی که به دنبال کفش سایز 40 است یا لباس زیر سایز M پیراهن 38 و 40.

  1. کسانی که رنگ های خاص می پسندند. پیراهن سرخ آبی مردانه، مانتو لیمویی و یا سبز فسفری زنانه، از جمله لباس هایی هستند که معمولا تا شروع فصل حراج باقی می مانند.
  2. مدل های خاص می پسندید. مثلا زمانی بود که پوشیدن شلوار های زیپ دار خیلی مد نبود. یا یک مانتو با طرح سنتی بسیار شلوغ را در نظر بگیرید. این مانتو را هر کسی نمی پوشد.

توجه داشته باشید که شما ممکن است در طول فصل نتوانید لباس های مد نظرتان را به راحتی پیدا کنید، ولی اگر پیدا کردید، می توانید منتظر فصل حراج باشید تا آنها را با قیمت پایین تر خرید کنید.هرچند ممکن است لباس هایی که مناسب شما هستند یا می پسندید تا شروع فصل حراج تمام شوند.

و به عنوان پیشنهاد مهم این که همیشه از فروشگاه هایی خرید کنید که قیمت قبل و قیمت جدید به صورت لیبل روی لباس نصب شده است. وگرنه هر کس می تواند بگوید که این مانتو یک میلیون تومان بوده و الان صد هزار تومان شده است!

اما قصه حراج در فروشگاه های اینترنتی متفاوت است فروشگاه های اینترنتی با وجودی که حراج های پایان فصل را مانند بازار های سنتی لباس و کیف و کفش ارایه می کنند علاوه بر آن صفحه حراج به طور خاص برای فروش کالا های تک سایر و تک رنگ دارند. و در بیشتر موارد کالاهای که موجودی انبار بالایی دارند را به صورت پیشنهاد های ویژه ارایه می کنند. در یک فروشگاه اینترنتی به راحتی می توانید هم کالای فصل را پیدا کنید و هم کالا های فصل های دیگر را. در فروشگاه های اینترنتی حراج به منظور تامین نقدینگی بالا تر یا خالی کردن فضای انبار صورت می گیرد. مهم ترین مزیت خرید از فروشگاه های اینترنتی قیمت مشخص و قابلیت مقایسه محصول است به راحتی میتوانید به واقعی بودن حراج پی ببرید. قیمت گزاری غیر واقعی و گزاف در فروشگاه اینترنتی کاری است دشوار در عین حال بسیار اشتباه زیرا مشتری در صورت کشف تخفیف کاذب و قیمت گذاری غیر منطقی به راحتی به آن پی می برد و اعتمادش را نسبت به آن فروشگاه اینترنتی از دست خواهد داد.

همچنین فروشگاه های اینترنتی در ایران حراج بلک فرآیدی را نیز برگذار می کنند. حراج بلک فرایدی در تقویم میلادی در ماه نوامبر یعنی ماه یازدهم تقویم قرار دارد از نظر سیکل بازار کشورهایی که در آنها تقویم میلادی تقویم رسمی است بسیار منطقی است که در ماه نوامبر فروشگاه ها سعی کنند تا کالا های قدیمی و موجود خود را بفروشند تا جا برای کالا های جدید باز شود ضمن آنکه در پایان پاییز هم قرار دارد. اما در ایران خیلی از نظر اقتصادی منطقی نیست و این امر موجب شده که خیلی از فروشگاه های اینترنتی و سنتی در حراج جمعه سیاه اقدام به قیمت گذاری کاذب یا تخفیف های بی معنی بکنند. نتیجه اینکه در دو سه سال اخیر با وجود همه گیر شدن تخفیف بلک فرآیدی اما استقبال از آن رو به افول است و مشتریان کمتر به این حراج اعتماد میکنند. هرچند همچنان خیلی از فروشگاه ها از این حراج به عنوان یک فرصت برای جذب مشتری وفادار هستند و تخفیفهای واقعی ارایه می کنند.

علاوه بر بلک فرایدی حراج شهریور ماه و حراج پایان سال که در ابتدای بهمن ارایه می شود از حراج های خوب و مناسب در تقویم کاری ایرانی است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

پیمایش به بالا