سه تصویر در کنار هم از مردانی با پیراهن روز مره به تن

با مهم ترین ویژگی های پیراهن روزمره مردانه آشنا شوید

پیراهن مردانه لباسی است که تاریخچه ای پررنگی در میان سایر لباس ها دارد. کاربرد وسیع این لباس در میان مردان در مناسبات رسمی و اداری و روزمره موجب شده که یکی از پرکاربردترین لباسها در کمد لباس آقایان باشد. پیراهن مردانه شاید رسمی ترین لباس در میان لباسهای مردانه باشند، در مهمانی های رسمی مجالس و جلسات و محیط های رسمی انتخاب قطعی مردان در پوشش هستند. اما کاربرد آنها به همینجا پایان نمی یابد. در نوشتارهای پیشین دلیچی مگ به تفاوت میان یک پیراهن رسمی و روزمره یا پیراهن روزمره اداری پرداخته شده است. برای اطلاعات بیشتر و شناخت بیشتر تاریخچه جالب و پرفراز و نشیب پیراهن مردانه و تاثیری که در دنیای مد بوجود آورده است می توانید به مقاله های ” پیراهن مردانه، لباسی که تاریخ مد را تحت تاثیر قرارداد ” مراجعه کنید. در نظر داریم تا در این متن شما را با پیراهن روزمره مردانه و مشخصات ظاهری آن بیشتر آشنا کنیم.

پیراهن های روزمره و غیررسمی مردانه به مرور با غیر رسمی تر شدم محیط های کاری کاربرد وسیع تری پیدا کردند. زمانی این پیراهن ها فقط در روز تعطیل برای یک گردش خانوادگی یا یک دورهمی دوستانه به کار برده می شدند ولی به مرور از آنها در محیط های کاری و اداری هم استفاده شده تا جایی که بعضی از مدل های یک پیراهن مردانه را با نام اداری روزمره می شناسیم. در ادامه مشخصات این نوع پیراهن را بیشتر شرح خواهیم داد.

تصویر مردی که پیراهن روزمره مردانه به تن دارد

1-      برش روزمره:

مناسب بودن سایز پیراهن شما باعث می‌شود ظاهر شما شیک و موقر به نظر برسد. بسیاری از پیراهن‌های غیررسمی خیلی گشاد هستند. به این منظور که برای همه ی فرم‌های بدن مناسب باشند، نتیجه چنین طراحی باعث شده است که برای هیچکس با هیچ فرم بدن مناسب نباشد. پیراهن روزمره پوشیدن به معنی شلخته بودن نیست پس از لباس گشاد اجتناب کنید. غیر رسمی بودن پیراهن بیشتر به راحتی پارچه و سرآستین ها و یقه پیراهن ارتباط دارد نه به گشاد و شلخته بودن پیراهن.

2-      پارچه پیراهن روزمره:

هنگام انتخاب پیراهن های غیررسمی مردانه، راحتی و استایل را در اولویت قرار دهید. پنبه به دلیل قابلیت تنفس و ظاهر کلاسیک، پارچه‌ای ایده‌آل است. برای داشتن تعادل کامل بین استایل غیررسمی و راحتی، بافت‌هایی مانند کجراه، پوپلین یا آکسفورد را انتخاب کنید. پارچه پوپلین از جنس کتان پرکاربردترین پارچه برای یک پیراهن مردانه روزمره است و میتواند یک انتخاب خوب برای شما باشد. همچنین پیراهن های مردانه جین نیز از توجه و استقبال بالایی برخوردارند. اگر مایلید با انواع پارچه پیراهن و بافت آن آشنا شوید” آشنایی با پارچه های پیراهن مردانه” را به شما پیشنهاد میکنیم.

تصویر یک پیراهن مردانه راه راه با یقه کوبایی

3-      طرح و رنگ:

پیراهن های روزمره بر خلاف پیراهن های رسمی طرح و رنگ های متفاوتی را شامل می شوند. از طرح های گل دار هاوایی گرفته تا انواع طرح های چهارخانه ریز و درشت یا راه راه را می توان نام برد. طرح های چهارخانه بسیار در میان پیراهن های مردانه مرسوم است به راحتی میتوانند با مدل های مختلف شلوار مردانه هماهنگ شوند. در پیراهن های چهارخانه مردانه از پالت رنگ استفاده می شود و به عنوان نمونه در یک پیراهن مردانه چهارخانه آبی از انواع رنگ های آبی با چگالی و روشنایی مختلف استفاده می شود همچنین گاهی رنگ مکملی نیز به آن اضافه می شود تا هارمونی و تناسب بهتری ایجاد کند. در انتخاب پیراهن مردانه روزمره بیشتر کارشناسان مد و لباس تنوع رنگ را پیشنهاد می کنند. شاید بهتر باشد برای تنوع و رنگ آمیزی روزمرگی های زندگی محافظه کاری را کنار بگذارید و رنگ های مختلفی را برای پیراهن مردانه روزمره امتحان کنید.

4-      یقه و سرآستین پیراهن های روزمره:

راحتی در پیراهن‌های غیررسمی مهمترین مشخصه است به این ترتیب در یک پیراهن غیر رسمی خبری از یقه های سفت با لایه های آهاردار یا لایی های پلاستیکی نیست همچنین سرآستین فرانسوی یا دوبل به کار نمی رود. رایج‌ترین یقه‌ها برای پیراهن‌های غیررسمی، یقه‌های ساده‌ی اسپرد (باز) یا دکمه‌دار هستند. رایج‌ترین سرآستین نیز، سرآستینی به شکل استوانه با گوشه‌های مورب یا گرد است. یک عامل پنهان کلیدی در یقه و سرآستین وجود دارد این است که، لایه اضافی از پارچه و لایی چسب است که به آن شکل می‌دهد، به کار نمی رود. از روی حالت سفتی و مقوایی یقه و سرآستین میتوانید پیراهن غیر رسمی را تشخیص دهید. انواع یقه و سرآستین در تولید پیراهن مردانه به کار می رود برای شناخت بیشتر آنها به شما مقاله ” با انواع مدل پیراهن مردانه آشنا شویم” را توصیه می کنیم.

5- جیب در پیراهن روزمره:

اینطور نیست که پیراهن روزمره یا غیر رسمی بایست جیب داشته باشد. خیلی از پیراهن های غیررسمی جیب ندارند در حالی که خیلی از آنها جیب دارند. جیب چیزی است که در پیراهن های رسمی وجود ندارد. جیب در پیراهن روزمره به نوعی ترکیب استایل با کارکرد است. وجود جیب در پیراهن روزمره آن را منحصر به فرد میکند. ممکن است تک جیب یا دو جیب باشد. ساده یا در دار بعضی هم فقط با یک دکمه بسته می شوند. در پیراهن های طرح دار گاهی جیب با طرح مخالف دوخته می شود و گاهی با طرح موافق. در کل میتوان گفت جیب تنوع قابل توجهی به پیراهن مردانه داده است.

پیراهن های رسمی که برای پوشیدن زیر کت و شلوار طراحی و تولید می شوند بدون جیب هستند. در کل جیب در پیراهن های مردانه برای قرار دادن چیز های کوچک و سبکی در نظر گرفته می شوند مانند یک یاداداشت ساده یک کارت ویزیت یا یک خودکار آنهم به صورت موقت. 

6-      لبه پایین پیراهن روزمره:

پیراهن های غیر رسمی در خیلی از موارد روی شلوار پوشیده می شوند یعنی لبه پایینی پیراهن درون شلوار قرار نمیگیرد. در نتیجه برای اینکه روی شلوار پوشیده شوند، طراحی شده‌اند، پس به دنبال پیراهنی با پایین دم چلچله‌ای باشید. این لبه گرد، زمانی که بیرون از کمر شلوار پوشیده شود، به زیبایی آویزان می‌شود و به خوش‌فرم نشان دادن اکثر فرم‌های بدن کمک می‌کند. پایین صاف نیز می‌تواند مناسب باشد، اما لبه پایینی گرد مانند دم چلچله‌ای به طور کلی تطبیق‌پذیرتر است. هر دو گزینه همچنان در صورت نیاز قابل قرار گرفتن داخل شلوار هستند. مدل دیگری که در پیراهن های غیر رسمی مردانه برش چاک دار است در این برش لبه ی پایینی پیراهن مردانه به صورت گرد برش میخورد و در دو طرف به صورت هشت فارسی برشی چاک دار در نظر گرفته می شود به این ترتیب دست به راحتی وارد جیب شلوار می شود.

پیراهن های مردانه ای که برش لبه ی پایین آنها صاف است برای پوشیدن روی شلوار تولید نمی شوند و بایست لبه ی پایین آنها را داخل شلوار قرار دهید.

7-      درز و دوخت پیراهن روزمره:

درزها و دوخت به پیراهن‌های شما بافت و ساختار می‌بخشند. درزهای تقویت‌شده که به آن‌ها درزهای دوخت تخت نیز گفته می‌شود به پیراهن ظاهری با دوام و مردانه می دهد. به دنبال پیراهن‌های مردانه با درزهای دوخت تخت باشید. این درزهای تقویت‌شده دوام را افزایش می‌دهند و ظاهری تمیز و نهایی در قسمت بیرونی لباس ایجاد می‌کنند، در حالی که در برابر پوست راحت باقی می‌مانند. از پیراهن‌هایی با درزهای ساده‌ی زیکزاک اجتناب کنید، زیرا این درزها می‌توانند به راحتی گیر کرده و پاره شوند.

ممکن است خیلی ساده و جزیی به نظر برسد اما بهتر است بدانید که یک پیراهن روزمره با کیفیت با استفاده از چرخ خیاطی تک سوزنه با دو نخ برای بهترین و بادوام‌ترین دوخت پیراهن دوخته می‌شوند (دوخت باید از داخل و خارج یکسان به نظر برسد). پیراهن‌هایی با کیفیت پایین‌تر با چیزی که به عنوان دوخت زیکزاک شناخته می‌شود، دوخته می‌شوند (از بیرون به نظر یک دوخت صاف و از داخل به نظر یک زنجیر می‌رسد). پیراهن های که با چرخ زیگزال دوخته می شوند به دلیلی سرعت بالای این چرخ ها قیمت تمام شده کمتری دارند و ارزان تر هستند.

پیراهن های که با پارچه جین(دنیم) تولید میشود از دوخت دو سوزنه بیشتر استفاده می شود تا تک سوزنه. دوخت دوسوزنه به پیراهن های جین از شما تصویری جدی محکم تر ارایه می دهد.

همچنین در بعضی از مدلهای پیراهن مردانه از سجاف مخفی استفاده می شود در این مدل های پیراهن های غیر رسمی مردانه دکمه پیراهن به صورت مخفی بوده و قاپکی روی آنها را می پوشاند. در بعضی دیگر از مدلهای پیراهن مردانه این سه جاف به شکل نیمه طراحی می شود. .

تصویری از دکمه های پیراهن مردانه

8-      دکمه پیراهن روزمره:

پیراهن‌های غیررسمی مردانه با انواع بست‌های دکمه‌ای عرضه می‌شوند. هم از فرم دکمه های معمولی گرد با دو یا سه یا چهار سوراخ طراحی می شوند و هم با دکمه های فشاری فلزی و قابلمه ای. برای داشتن حسی از لوکس بودن و دوام، به دنبال پیراهن‌هایی با دکمه‌های باکیفیت ساخته شده از متریالی مانند صدف طبیعی با کیفیت بالا یا فلز باشید.  قرارگیری دکمه‌ها همچنین باید به پوشیدن راحت لباس کمک کند و به شما این امکان را بدهد که برای ظاهری رسمی‌تر همه دکمه‌ها را ببندید یا دکمه‌های بالایی را باز بگذارید. دکمه های فانتزی با رنگ های طلایی و نقره ای نیز این روزها روی پیراهن های روزمره مردانه مورد استفاده قرار می گیرد.

در هر رده سنی نوجوان یا جوان میانسال و در هر گروه شغلی پیراهن مردانه جزیی از کمد لباس مردان است هر چند خیلی از مدلهای پیراهن های روزمره مردانه برای زنان هم جذاب است و از آن در مناسبت های مختلف و به صورت روزمره استفاده می کنند ولی مردان به طور متناوب در طول یک ماه از دستکم یک یا دو پیراهن مردانه استفاده می کنند. برای استفاده در محیط های کاری غیر رسمی یا برای یک دورهمی خودمانی در آخرهفته یا یک گردش ساده در تعطیلات هر مردی از پیراهن مردانه روزمره استفاده می کند. شناخت بهتر از انواع مدل و کاربرد یک لباس به شما کمک می کند تا با انتخاب بهتر و با اعتماد به نفس بیشتر روز خود را سپری کنید. همراه با حس راحتی و شیکی از ارتباط با دیگران لذت ببرید.دکمه‌های بالایی را باز بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

پیمایش به بالا